YABANCI DİL

ANASAYFAAKADEMİK BİRİMLERYABANCI DİL

YABANCI DİL

Dil, iletişimin vazgeçilmez parçası ve insanoğlunun varlığından bu yana kendini ifade aracıdır. Eskiden sınırlı olan iletişim, günümüzde küreselleşme ile değişen; ekonomik ve teknolojik gelişmelerle "global köy" haline dönüşen dünyada farklı ülkelerle bilgi alışverişi sağlayabilmek için gelişmiştir. Bu yüzden dünyaya ayak uydurmak, çağı yakalamak artık ancak uluslararası iletişim sağlayabilecek birey profili oluşturmak ile mümkündür. Bu nedenle öğrencilerimizin mutlaka en az 2 dil öğrenerek ve bu öğrenimini çeşitli sertifikalarla taçlandırarak okulumuzdan mezun ediyoruz.

 

İNGİLİZCE

Özel 3 Mart Anadolu Lisesi ve Özel 3 Mart Halil Güleç Fen Lisesinde İngilizce Dil Eğitimi, Avrupa Ortak Diller Çerçeve Programı doğrultusunda hazırlanıp uygulanmaktadır.

Öğrenciler sene başında yapılan seviye tespit sınavı ile dil seviyelerinde uygun oldukları sınıfa yerleştirilip, yıl boyunca Yabancı Dil Dersliklerinde seviye sınıflarında öğrenim görmektedirler. Öğrencilerimiz haftada ortalama 10 saat dil eğitimi almaktadırlar.

Ayrıca eğitimleri boyunca seviyelerine uygun olarak PET ve FCE sınavlarına da hazırlık dersleri yapılmaktadır.

Okulumuzda yoğun bir İngilizce eğitimi alan öğrencilerimizin dil becerilerini geliştirmek ve dil kullanım alanlarını arttırmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan bazıları film ve video etkinlikleri, İngilizce oyunlar, kitap kulüpleri, öğrenci gazete ve dergileridir.

MUN ve CISV gibi ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan yarışma ve organizasyonlara katılarak öğrencilerin dil becerilerini geliştirmelerinin yolunu açıyoruz.

Böylece öğrencilerimiz yabancı dil öğrenirken farklı ülke ve kültürleri de tanımış olmaktadır. Bununla birlikte İngiltere yaz okulları ve yurtdışı gezileriyle de bu düşüncemizi temellendiriyoruz. Tüm bunlarla hedeflediğimiz; öğrencilerimizin İngilizce dilinin önemini keşfetmesine kılavuzluk etmektir.

 

ALMANCA

Özel 3 Mart Anadolu Lisesi ve Özel 3 Mart Halil Güleç Fen Lise' lerinde Almanca dil eğitimi, Avrupa Ortak Diller Çerçeve Programı doğrultusunda hazırlanıp uygulanmaktadır.

Öğrenciler sene başında yapılan seviye tespit sınavı ile dil seviyelerinde en uygun sınıfa yerleştirilip, yıl boyunca kendi sınıflarında değil, almanca dersliklerinde seviye sınıflarında ders görmektedirler. 9. ve 10. Sınıf öğrencilerimiz Almanca derslerinin yanında, seviyelerine uygun olarak yıl içinde sınav teknikleri ve dört beceriyi geliştirdikleri ve ayrıca  isteyen öğrenciler Almanca Kültür Derneğ'nin Fit in Deutsch 1 ve Fit in Deutsch 2 sınavlarına yönelik kurs açılmaktadır.

Okulumuzda almanca dersi alan öğrencilerimizin dil becerilerini geliştirmek ve dil kullanım alanlarını arttırmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan bazıları almanca külübü, öğrenci gazete ve dergileridir.

Ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde organizasyonlara, Almanya yaz okullarına ve yurtdışı gezilerine öğrencilerimizin katılımını sağlamak ve öğrencilerimizin en az bir organizasyona katılarak Almancanın ikinci dil olarak önemini göstermektir.

 

FRANSIZCA

3 Mart Anadolu ve Fen Lisesi olarak, öğrencilerimizin birer dünya vatandaşı standartlarında yetişmesini önemsiyoruz ve bunun için ileri seviyede İngilizcenin yanı sıra 2. yabancı dil olarak Fransızcayı da iyi seviyede öğrenerek mezun olmalarını hedefliyoruz.

DELF (Uluslararası Dil Diploması): Öğrencilerimizi "B1 / B2" seviyelerinde DELF sertifikası almak üzere sınavlara hazırlıyoruz.

CLUB DE FRANÇAIS (Fransızca kulübü): Haftalık Fransızca ders saatlerinin dışında, sosyal etkinlik saatleri kapsamında isteyen öğrencilerimiz Fransızca Kulübüne katılma şansına sahip olurlar. Böylelikle öğrencilerimiz hem çeşitli eğlenceli aktivitelerde rol alma ayrıcalığına hem de dili yaşayarak öğrenme avantajına sahip olurlar.

Kulüp aktiviteleri:

  • Sinema:    En seçkin Fransız filmlerin izlenmesi
  • Karaoke:  Sevilen Fransızca şarkıların söylenmesi
  • Gastronomi: Fransız mutfağının temel tatlarının hazırlanması ve mutfak sanatı
  • Edebiyat ve Tiyatro: Ünlü edebiyatçıların eserlerinin tanıtılması piyeslerinin sahneye konulması
  • Atölye: Çizme, kesme, boyama ve el işi faaliyetleriyle ürün yaratıcılığı
  • Parti ve eğlenceler: Yoğun çalışma temposunda olan öğrencilerimizin nefes alma ihtiyacını karşılayacak küçük sürprizlerle eğlenceler yaratarak yaptıkları çalışmaların tüm okul öğrencileri ile paylaşılması

FRANCOPHONIE HAFTASI: İl çapında, seçkin okulların katılımıyla gerçekleşen francophonie haftasında okulumuzu en iyi şekilde temsil etmek için gerekli tüm çalışmaları yürütüyoruz.

ULUSLARARASI YARIŞMALAR: Uluslararası Fransızca resim, müzik, edebiyat vb. yarışmalarına öğrencilerimizin devamlı katılımı sağlanmaktadır.

FRANSA SEYAHATI: Fransa seyahatleri düzenleyerek öğrenimlerin yerinde pekiştirilmesinin sağlanması.

FRANSA'DA YAZ OKULU: Yaz okulu çalışmalarının yapılması.

 

Copyright © 2024 | Tüm Hakları Saklıdır.